DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Енклаве на Космету
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GL
ДЕЛИЈА


Joined: 08 Mar 2008
Posts: 113
Location: Косово је срце Србије!!!

PostPosted: 08 Mar 2008 09:55    Post subject: Reply with quote

Pozdrav Braco, izvinjavam se zbog latinice. Hteo sam samo da dodam da u gradu Gnjilanu trenutno zivi 65 Srba a ne kao sto je gore napisano 45. Ukoliko je potrebno navescu vam i imena svih Srba. Nadam se da cu u toku dana imati tacan podatak za svako srpsko selo u Pomoravlju a prema mojim podacima u celom Pomoravlju zivi 26.000 Srba. Inace momak je lepo opisao zivot Srba u Gnjilanu, i kao sto je neko rekao lako je biti Srbin u K.M. ili u nekim srpskim selima. I jos jedna stvar, nijedan zvanicnik nase vlade nije posetio Gnjilane, posecivali su samo srpska sela u okolini a Gnjilane nikad a takodje vec nekoliko puta je izlazio clanak u novostima i jos nekim listovima da u Gnjilanu vise nema Srba. Braco, ovo je zivot u getu. Ja znam sve ovo jer jos uvek zivim u Gnjilanu.
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 08 Mar 2008 18:30    Post subject: Reply with quote

КОСОВСКА ВИТИНА


15 км од Гњилана налази се Општина Косовска Витина. Општина Витина је једна од општина у Косовско Поморавском округу чији је административни центар у Гњилану. Пре рата 1999. год. ова општина је била једна од најнеразвијенијих у Србији.
До 1968. године у Витини није било Албанаца, а данас после четири деценије у Витини нема Срба. Пре рата у самој Косовској Витини живело је око 4 000 Срба, а данас живи педесетак.
Након рата 1999. године Срби су почели да масовно напуштају и под претњама и уценама продају своја имања из страха од убистава. У околним селима Витине још увек има Срба, али они свакодневно напуштају Косово и одлазе у Србију.
Општина Витина је пре рата бројала преко 14 000 Срба, а данас једва 3 000. Приликом уласка КФОР-а и повлачења српске војске и полиције мултиетничка села Трпеза, Житиње, Дробеш, Пожарање, Грмово, Подгорце и Деваје остала су без иједног Србина, многи мештани су тих дана изгубили животе, а њихове куће су убрзо спаљене и порушене.
Број киднапованих и убијених, број спаљених кућа и српских светиња у овом делу Косова је велики, а на несрећу Срба из овога краја овај број је у сталном порасту. Много српских кућа и имања је узурпирано од стране Албанаца.
Косовске службе власти не показују довољно разумевања за проблема Срба.
Ниједан починилац убиства није пронађен, а инциденти су свакодневни.
У околним селима попут: Клокота, Врбовца, Грнчара, Бинча и Могиле, још увек живе Срби, али у знатно смањеном броју.
Животна егзистенције Срба у поменутим селима је доведена у питање. Највећи проблем ових људи је ограничена слобода кретања, немогућност зараде новца за основне животне потребе, отежана могућност школовања и лечења, струја, телефонска и поштанска комуникација итд.
Једини извор прихода Срба из Витине долази од бављења пољопривредом, а за своје производе немају тржиште, јер сви Срби због немогућности запошљавања у косовским институцијама једини спас виде у пољопривреди. Срби зелену пијацу не посећују већ неколико година, а Албанци не желе или не смеју да купују српску робу.
Ово подручје Косова и Метохије одликује посебно родна земља, погодна за гајење поврћа.
Клокот Бања надалеко позната по лековитим особинама и природним изворима киселе воде данас је у приватном власништву. Срби који су у њој радили до 1999. год. више не раде, а нико од њих није добио отпремнину после приватизације. Иста ситуација је и са фабриком Винекс у Витини која је продата за смешних 700000 евра.
Од Витине до следеће српске енклаве на Брезовици нема српске душе.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 08 Mar 2008 18:35    Post subject: Reply with quote

Quote:
Braco, ovo je zivot u getu. Ja znam sve ovo jer jos uvek zivim u Gnjilanu.

Пиши брате слободно.Већина уопште не зна како се живи тамо.Ја сам скоро обишао Ново Брдо и Витину.Оно што сам видео сада на сва звона причам а до тада сам обилазио Хочу и Ораховац

Quote:
Nadam se da cu u toku dana imati tacan podatak za svako srpsko selo u Pomoravlju a prema mojim podacima u celom Pomoravlju zivi 26.000 Srba.

Ако те не мрзи хајде напиши неки текст о Поморављу а ја ћу се потрудити да он егде и изађе.Мада и мени не достају подаци да сам могу да напишем неки текст о животу тамо.

Quote:
i kao sto je neko rekao lako je biti Srbin u K.M. ili u nekim srpskim selima.

Зато мени смета када видим да причају само о Митровици.Још једном те молим само шаљи све што имаш.Поздрав
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 08 Mar 2008 21:52    Post subject: Reply with quote

Као прво желим да поздравим брата из Гњилана,ја сам рођен у ГЛ!Кажи ми како се зовеш?Ја живим у Косовској Каменици,значи комшије смоSmile

Као друго видим да је неко навео да у поморављу има 26.000 Срба,нисам баш сигуран да је тако али се надам да си у праву!

Затим желим да кажем да сам ја реко то да је лакше бити Србин у чисто српским срединама на Косову од оних у гету,међутим мене је срамота да кажем да ми је тешко, иако ја живим у граду који је већинско шиптарски, кад знам како живе Срби у Гњилану!!!Дивим се брату из Гњилана јер ја једва издржавам сву ту муслиманску стоку!

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!
Back to top
View user's profile Send private message
GL
ДЕЛИЈА


Joined: 08 Mar 2008
Posts: 113
Location: Косово је срце Србије!!!

PostPosted: 08 Mar 2008 23:32    Post subject: Reply with quote

Ево Браћо као што сам и рекао подаци за свако место у Поморављу, с тим што су ово званични подаци од јануара 2007 па је могуће да у неким местима има и мање становника.
Гњилане 80 с тим што се у међувремену 15 њих одселило па сада има 65, Доња Будрига 1139, Церница 243, Горње Кусце 1700, Горњи Ливоч 102, Горњи Макреш 80, Кметовце 480, Коретиште 1143, Драганац 22, Мозгово 8, Мелце 51, Паралово 262, Партеш 1380, Пасјане 2370, Понеш 554, Шилово 1350, Станишор 393, Стража 425.
Ново Брдо 14, Бостане 181, Извор 294, Јасеновик 169, Лабјане 75, Манишинце 80, Плавица 31, Прековце 211, Трњићевце 81, Зебинце 205.
Витина 110, Бинач 178, Грнчар 580, Клокот 1300, Могила 520, Врбовац 750.
Каменица 750, Ајновце 297, Беривојце 839, Бољевце 195, Босце 221, Божевце 119, Бушинце 273, Братиловце 10, Царевце 91, Горње Дреновце 58, Доње Дреновце 138, Доње Мочаре 214, Горње Мочаре 58, Доње Кормињане 539, Горње Кормињане 548, Доморовце 409, Грађеник 22, Гризиме 114, Кололеч 252, Костадинце 42, Кршљанце 80, Љештер 13, Мало Ропотово 152, Мешина 21, Мигановце 55, Одевце 125, Панчело 376, Глоговце 597, Ранилуг 842, Рајановце 199, Стрезовце 188, Тиринце 40, Томанце 166, Велико Ропотово 790.
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 09 Mar 2008 05:18    Post subject: Reply with quote

Хвала ти пуно били су ми потребни ови подаци.Можеш ли да напишеш текст о самом животу у том делу Косова и Метохије.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 10 Mar 2008 05:35    Post subject: Reply with quote

Шест жена у косметском вртлогу
Седмочлана породица Станковић из косовскопоморавског села Томанце једва преживљава, у сталном страху и на ивици егзистенције

Косовско Поморавље – Увукла се зебња и страх од сутрашњице у дом породице Станковић из села Томанце, у Косовском Поморављу. Тешка материјална ситуација приморала је старицу Мирку и њену снају Слађану, да се, заједно са још пет женских глава, довијају како знају и умеју.

Четрдесетшестогодишња Слађана Станковић је без запослења, најстарија кћи Сандра (22) завршила је Медицинску школу, али од посла ништа. Пунолетна Слађанка је завршила Трговачку школу, радо би се запослила у струци, али шта то вреди када овде нема слободних радних места. Млађана Доста има 15 година, завршава осми разред, Данијела је ученица седмог, а заједно са њом и најмлађа Милица похађа школу „Трајко Перић”.

Село Томанце може да се похвали да је једно од ретких у Косовском Поморављу, где немају проблем са белом кугом. Породица Владимира Ђокића има чак деветоро синова и кћери – девет Југовића. И они су у тешкој материјалној ситуацији, али имају главу куће, Владимира који се брине о егзистенцији породице.

С друге стране, управо на Видовдан прошле године, Слађана Станковић остала је без супруга.

– Живимо бедно са укупно 6.500 динара, укључујући и пензију моје снаје Мирке. Са тим новцем преживљавамо дане туге и неизвесности. Бедан је овај живот, немамо ни купатило, ни основне услове за хигијену. Бојимо се и да нас Албанци не нападну. До сада нисмо добијали никакву помоћ, али јој се искрено надамо, најпре од државе. Од мужа су ми остала кола и трактор који се готово распада. Немамо ни шпорет, телевизор нам је одавно покварен – каже нам домаћица Слађана Станковић.

Старица Мирка Станковић је стално у сузама.

– Кријем их колико могу. Немамо брашна, дрва за огрев, основне намирнице. Храну узимамо „на рецку” – каже Мирка.

Милица је прошле године била у Румунији са децом из читаве Европе. Још увек јој је то у свежем сећању. Најстарија Сандра каже да јој је највећа жеља да ради и да доприноси:

– Обећали су ми посао, али за сада од тога нема ништа. Ипак, не губим наду. Верујем да ће доћи бољи дани за наш дом.

Од смрти оца девојчице су углавном у кући. Ниједна од њих не излази.

– У Косовском Поморављу је лоша перспектива за младе. Волела бих да имам свој динар, да не зависим ни од кога. Трошкови су велики, сналазимо се како знамо. У последње време узимамо земљу у закуп, обрађујемо је и од тога живимо – каже Сандра.

Породица Станковић још увек гаји наду да их држава неће оставити у немилости и сталном страху. Јунакиња Слађана и њених пет кћери, као и свекрва Мирка, обична су мирна и поштена породица. Ваљда ће се наћи неко одговоран да им помогне.



контакт телефон 028 075-792.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
GL
ДЕЛИЈА


Joined: 08 Mar 2008
Posts: 113
Location: Косово је срце Србије!!!

PostPosted: 11 Mar 2008 15:41    Post subject: Reply with quote

Поздрав брату из Каменице и брату Четнику.
За брата Четника, ово што си написао за породицу из села Томанце само је један од многобројних примера у свим нашим селима, има чак и горих примера где људи примају само неку бедну социјалу од 1000 динара. Уколико будеш опет долазио јави ми се на пм, и не само ти него и сви остали. Јер великом броју људи је потрбна подршка да знају да нису сами и да никада неће бити сами, а за неку хуманитарну помоћ и да не причам јер добар део тих људи нема ни за основну хигијену.
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 11 Mar 2008 16:00    Post subject: Reply with quote

Quote:
За брата Четника, ово што си написао за породицу из села Томанце само је један од многобројних примера у свим нашим селима, има чак и горих примера где људи примају само неку бедну социјалу од 1000 динара.

Ако можеш напиши колико их има и шта је то потребно.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
GL
ДЕЛИЈА


Joined: 08 Mar 2008
Posts: 113
Location: Косово је срце Србије!!!

PostPosted: 11 Mar 2008 21:12    Post subject: Reply with quote

Брате ових дана ћу да ти пошаљем списак људи којима је помоћ најпотребнија.
Back to top
View user's profile Send private message
Делије Звечан
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Apr 2004
Posts: 667

PostPosted: 11 Mar 2008 23:09    Post subject: Reply with quote

GL wrote:
Брате ових дана ћу да ти пошаљем списак људи којима је помоћ најпотребнија.

Слободно брате и на овом делу форума напиши шта конкретно људима треба.Да се свако организује.
_________________
''Страх животу каља образ често.''
Back to top
View user's profile Send private message
medjed
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 516
Location: svilajnac

PostPosted: 12 Mar 2008 22:38    Post subject: помоћ Reply with quote

Драга Браћо,

У наредних 10 дана почиње са радом хуманитарна организација Тројство, коју сам са још пар пријатеља основао и регистровао у Лондону! Рачун у банци је отворен и чекамо податке о истом чим надлежни органи прегледају и овере статут који им је уручен!

Да нагласим да оснивачку скупштину не чине Делије, него искључиво Срби који желе да помажу свом народу на Космету, тако да се зна да Тројство представља групу патриота међу којима има разних навијача и да нам је главни циљ да што пре отпочнемо са акцијама!

Ја сам задужен да се распитујем и упознајем са стањем на терену и да осталим члановима предлажем за кога би помоћ требала да буде намењена!


Молим вас да ме упознате са ситуацијом у местима где је помоћ најнеоходнија!

Нородна кухиња у селу Прековце у општини Ново Брдо храни 300 људи, а залиха хране је јако мало, тако да размишљамо да им ми обезбеђујемо храну!
Поред финансијске помоћи, скупљаће се и гардероба, играчке, школски прибор, спортска опрема итд.

Размишљамо и о људима који живе у контејнерима а сад сам сазнао да је рад лекара у болници у Грачаници и Лапљем селу сведен на минимум, односно само на хитне случајеве, услед недостатка основне медеицинске опреме и лекова!


Узгред, сви наши из иностранства ће моћи да врше уплате преко 'PayPal' на рачун Тројства!

На Косово, ако Бог да, долазим средином маја!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
medjed
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 516
Location: svilajnac

PostPosted: 12 Mar 2008 22:58    Post subject: помоћ Reply with quote

Драга Браћо,

У наредних 10 дана почиње са радом хуманитарна организација Тројство, коју сам са још пар пријатеља основао и регистровао у Лондону! Рачун у банци је отворен и чекамо податке о истом чим надлежни органи прегледају и овере статут који им је уручен!

Да нагласим да оснивачку скупштину не чине Делије, него искључиво Срби који желе да помажу свом народу на Космету, тако да се зна да Тројство представља групу патриота међу којима има разних навијача и да нам је главни циљ да што пре отпочнемо са акцијама!

Ја сам задужен да се распитујем и упознајем са стањем на терену и да осталим члановима предлажем за кога би помоћ требала да буде намењена!


Молим вас да ме упознате са ситуацијом у местима где је помоћ најнеоходнија!

Нородна кухиња у селу Прековце у општини Ново Брдо храни 300 људи, а залиха хране је јако мало, тако да размишљамо да им ми обезбеђујемо храну!
Поред финансијске помоћи, скупљаће се и гардероба, играчке, школски прибор, спортска опрема итд.

Размишљамо и о људима који живе у контејнерима а сад сам сазнао да је рад лекара у болници у Грачаници и Лапљем селу сведен на минимум, односно само на хитне случајеве, услед недостатка основне медеицинске опреме и лекова!


Узгред, сви наши из иностранства ће моћи да врше уплате преко 'PayPal' на рачун Тројства!

На Косово, ако Бог да, долазим средином маја!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Delegacija
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 13 Mar 2008
Posts: 5
Location: Novi Sad

PostPosted: 13 Mar 2008 10:50    Post subject: Reply with quote

Evo nesto sto se i tice poseda zemlje.


Manastir Grachanica je kupio jedan posed zemlje i kucu, za koju je Mateja Kezman dao 130,000 eura, a manastir 20,000 eura. Medjutim ostala je kuca i zemlja pored koja moraju da se kupe kako bi se manastir mnogo prosirio i ogradio. Taj covek je prodaje manastiru za 200,000 eura, ali manastir je skupio 50,000 eura. Njemu shiptar daje 380,000 eura, i po recima mati Teodore, to bi bilo ravno katastrofi kada bi shiptar ushao medju njih, a njima bi ta kupovina jako puno znacila.
Treba apelovati na sve ljude i poznanike koga znate, znaci tu jedino pomaze neka javna politicka ili sportska licnost koja u principu moze ostatak tih para da ponudi. Nisam siguran da bi neke akcije mnogo pomogle i koliko bi para moglo da se skupi, ali i to treba probati.
_________________
BIO SI I OSTACES, SRCE I DUSA NASE ULICE -
DIMITRIJEVIC DEJAN 1981 - 2008

Back to top
View user's profile Send private message
Карађорђе
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Nov 2007
Posts: 510

PostPosted: 13 Mar 2008 10:58    Post subject: Reply with quote

1. Ћирилица
2. било је већ
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop