DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Delije Sever
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ljubazni Vodoinstalater
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 664

PostPosted: 26 Jun 2006 15:44    Post subject: Reply with quote

Quote:
Размишљање је основа свега....
Из размишљања долазимо до стадиума када у инциденте идеш јер знаш зашто идеш


Потпуно се слажем са Радованом. А и ово у неку руку може бити одговор на Апатинерс-ов пост. Управо је начин размишљања тај који треба да разликује Делију од симпатизера и дерби-навијача.
Ако имаш навијачки менталитет сам ћеш схватити да не треба да офарбаш лице да би показао оданост клубу, да треба да навијаш и кад људи око тебе ћуте. Јако је мало људи који 100% навијачки размишљају, а са друге стране има доста оних код којих се развија навијачки менталитет, али којима је потребно још доста едукације. За то је потребна прича. Неко би требао да напише шта то у ствари представља менталита ултра, па да свако има представу у чему греши. Једино причом се из овог квантитета може створити квалитет. А за причу је потребно стрпљење и оног који прича и оног који слуша. Наравно има и оних трећих који Звездину утакмицу (европску наравно) виде само као прилику да се напију и кажу да су били на Северу, али о њима не треба трошити речи.
Делија мора да буде и самокритичан (а то је јако тешко). И ако дође до оснивања Делија свако треба да размисли, да каже себи "можда је боље да сачекам још пола године - годину, можда нисам спреман да се 100% посветим трибини". Боље је не улетети одмах у нешто за шта не знаш да ли си спреман.
Такође мислим да би оснивање Делија (можда) могло да смањи број људи на трибини, јер ће велики број људи одмах улетети у то, а онда схватити да можда ипак нису требали. То је оно што би могло да их натера да престану да долазе на утакмице. Притом добитак на квалитету биће неоспоран јер они који остану чини ће веома моћну екипу.
Back to top
View user's profile Send private message
Apatiners
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 494
Location: na reci

PostPosted: 26 Jun 2006 16:17    Post subject: Reply with quote

Ljubazni Vodoinstalater wrote:
И ако дође до оснивања Делија свако треба да размисли, да каже себи "можда је боље да сачекам још пола године - годину, можда нисам спреман да се 100% посветим трибини". Боље је не улетети одмах у нешто за шта не знаш да ли си спреман.

Pa jednim delom sam i zbog ovog napisao prethodni post.Svestan sam da to ne mogu izgurati bas skroz do kraja,i kao sto kazes trebao bih dobro razmisliti,medjutim sta onda kad dodjem u svoj Apatin i vidim 30 njih koji 1 godisnje posete marakanu kako drze te clanske karte,tako bi se samo smanjio broj relativno kvalitetnih ljudi koji ne znaju sta su,a oni najveci indijanci ce sebe smatrati najvecim Delijama.
ps
poslednja rec u mom prethodnom postu je identitet,ako neko nije razumeo smisao Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
п дубаи
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 941
Location: Догодине на Газиместану!

PostPosted: 26 Jun 2006 16:48    Post subject: Reply with quote

Ljubazni Vodoinstalater wrote:

Неко би требао да напише шта то у ствари представља менталита ултра, па да свако има представу у чему греши. .


5 stavki ultras mentaliteta:

- Nikad ne prestaj sa pesmom tokom celog meca, ma koji da je rezultat.
- Nikad ne sedi tokom utakmice
- Prati koliko god mozes utakmica bez obzira na troskove ili udaljenost
- Lojalnost tribini
Back to top
View user's profile Send private message
Brzi88
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 190
Location: Belgrade

PostPosted: 26 Jun 2006 16:52    Post subject: Reply with quote

p dubai wrote:


5 stavki ultras mentaliteta:

- Nikad ne prestaj sa pesmom tokom celog meca, ma koji da je rezultat.
- Nikad ne sedi tokom utakmice
- Prati koliko god mozes utakmica bez obzira na troskove ili udaljenost
- Lojalnost tribini


Gde je peta stavka
_________________
Ja sam godine proveo sa tobom,
Tebi dao sve za tebe živeo,
Sad sam opet tu i biću uvek s tobom,
Večno ostaćes ti u srcu mom...
Back to top
View user's profile Send private message
Мрли
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 26 Aug 2005
Posts: 511
Location: Крај једне старе крчме, где цвета багрем бео!

PostPosted: 26 Jun 2006 18:18    Post subject: Reply with quote

Ultra moze da promeni posao, devojku, mesto zivljenja, veru ali nikada klub za koji navija.
_________________
"Да се ђедо карабином јави, кад завију вуци, знају вуци ал знају и турци!"
Back to top
View user's profile Send private message
п дубаи
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 941
Location: Догодине на Газиместану!

PostPosted: 26 Jun 2006 18:59    Post subject: Reply with quote

Brzi88 wrote:
p dubai wrote:


5 stavki ultras mentaliteta:

- Nikad ne prestaj sa pesmom tokom celog meca, ma koji da je rezultat.
- Nikad ne sedi tokom utakmice
- Prati koliko god mozes utakmica bez obzira na troskove ili udaljenost
- Lojalnost tribini


Gde je peta stavka


Greskom sam napisao 5 umesto 4.
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 26 Jun 2006 20:03    Post subject: Reply with quote

mrly wrote:
Ultra moze da promeni posao, devojku, mesto zivljenja, veru ali nikada klub za koji navija.


za sve se slazem i sve dolazi u obzir osim vere...
Back to top
View user's profile Send private message
Ljubazni Vodoinstalater
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 664

PostPosted: 26 Jun 2006 20:56    Post subject: Reply with quote

Quote:
Pa jednim delom sam i zbog ovog napisao prethodni post.Svestan sam da to ne mogu izgurati bas skroz do kraja,i kao sto kazes trebao bih dobro razmisliti,medjutim sta onda kad dodjem u svoj Apatin i vidim 30 njih koji 1 godisnje posete marakanu kako drze te clanske karte


Управо таквима је и потребна највећа едукација, управо они морају да схвате да је боље да сачекају јер ако одмах улете у то (а хоће) још брже ће излетети јер ће схватити да не могу да постигну оно што треба. Е на тај начин се смањује квантитет, али се итекако добија на квантитету.

Quote:
5 stavki ultras mentaliteta:

- Nikad ne prestaj sa pesmom tokom celog meca, ma koji da je rezultat.
- Nikad ne sedi tokom utakmice
- Prati koliko god mozes utakmica bez obzira na troskove ili udaljenost
- Lojalnost tribini
-Не седати пијан за компјуктор

Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
луди_радуле
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 316
Location: РСК

PostPosted: 26 Jun 2006 21:05    Post subject: Reply with quote

Pa to se podrazumeva, to ti ne bi trebao niko govoriti ili pisati, a ovo o promeni kluba za koji navijas mi je smesno.
Ako neko nije bio ovakav pre ne treba mu to ni pisati.
Znam takve kakve je opisao Apatiners. Na 80% utakmica idem sam, a ostali se smiju
kao "vidi ga ide da gleda Rad, Vozdovac..." samo kad dodju evropske
onda me saleti 10 indijanaca i idu samnom okiceni kao jelke, a mene Embarassed i onda misle e bas smo Delije
Back to top
View user's profile Send private message
Apatiners
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 494
Location: na reci

PostPosted: 26 Jun 2006 21:20    Post subject: Reply with quote

@Ljubazni Vodoinstalater
ocigledno da ne znas s'kim imamo posla Laughing ,oni da shvate.....pa da bi neko nesto shvatio pored intelektualnih predispozicija,treba imati i volju tj interesovanje,njima uopste nije bitno da li su se uklopili,i da li su nesto postigli,bitno je na putu popiti sto vise piva i onda se na stadionu smoriti 2 sata do pocetka utakmice a tad kad se otrezne nije im ni do zivota a kamoli do mentalita ultra,bitno im je samo iziveti se 1 letnji dan i to je to....
Zato kazem:Sta smo svi mi,mi koji kapiramo pricu i koji se relativno trudimo da je ispratimo ali iz raznih razloga ne uspevamo bas uvek,da li smo mi Delije,da li smo mi indijanci ili nesto trece,nesto novo!?
Back to top
View user's profile Send private message
city boy
Ветеран


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 1183
Location: град Београд

PostPosted: 26 Jun 2006 22:29    Post subject: Reply with quote

Mentalita' Ultras je nemati devojku (odatle i ono: Delije ne vode ljubav, Delije jebu!)

Ovo shto sledi je postavljeno na nashem forumu pre nekih chetiri godine (znam da sam tekst koristio za maturski rad iz sociologije, e sad to beshe davno da bih se setio kada tachno...) Ako moze autor da mi se javi na pp chisto da mu se zahvalim poshto su mi ovaj i josh neki tekstovi u mnogome pomogli, a stvarno se ne secam ko ih je napisao...

Znachi:

Ultra Mentalitet je nesto sto se ne moze objasniti u recima, jer to svako zivi na drugi nacin, na nacin koji je samo njemu poznat. Neki specificni zakoni u Italiji sto se tice MENTALITA' ULTRAS:


- Ne napadanje obicnih posmatraca.
- Ne izbegavati tucu protiv rivala
- Organizacija, ponos, ucestvovanje u svim akcijama grupe i tribine.
- Nema promena politickog kursa
- Mentalita' Ultras se moze isto "izgubiti" ako izbacis uvredljivu parolu naprimer protiv nesposobnih ljudi ili neku drugu glupost
- Postovanje diffidatia (momci s stadionskom zabranom) - oni se ne vređaju, makar da su protivnički navijači
- Suprostaviti se komercijalnom fudbalu. Ne akceptirati sve sto je diktirano od FK itd.
-MENTALITA' ULTRAS je nemati devojku!
- Ukratko: Da bude grupa/klub (razlika u reci Ultra/Ultras to odlucuje) najvaznije u zivotu.
_________________
Делије Север - носиоци градског духа!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Гишка
Ветеран


Joined: 18 Oct 2002
Posts: 1560

PostPosted: 26 Jun 2006 22:39    Post subject: Reply with quote

Prvi put od 89' Delije imaju fantasticnu sansu da stvore organizaciju koja ce u pravom smislu te reci predstavljati to ime Delije Sever. Kada se prvi put formirala grupa napravljen je propust koji su neki uvideli, neki jednostavno ignorisali, a neki sa najboljim mogucim ciljem i namerom se pridruzili grupi. Najbolje se uci na sopstvenim greskama, zar ne?

Problem je nastao kada su grupe izgubile neki svoj identite dugo godina sticen, sto se mnogo drugih grupica nazivalo delije xx a kasnije su naprosto svi navijaci bili Delije. Posto je ponovo pokrenuta prica Delije Sever ponovo dolazimo do istih problema. Ko su u stvari Delije? Pravi odgovor bi trebao da glasi: niko i svi.

Zasto je fantasticna sansa upravo sada? Pa bas zato sto postoji jednostavna mogucnost da upravo svaka grupa zadrzi svoj identitet (u svakom smislu te reci) ali po formiranju same grupe Delije svaka grupa bi bila jednostavno kao 1 clan. I te grupe jednostavno bi ostale izdvojene kao jedan segment u toj prici Delije Sever. Oni su ti koji su spremni na sve, koji su uvek tu, i koji jednostavno vode celu pricu. Hirearhija. Naprosto nevidim potrebu zasto bi ljudi koji su u prici i redovni na tekmama i sve morali biti spremni za incidente ili sukob sa drugim navijacima?!? Bezveze. Naprosto nekome to uopste nije trip. Ali ako je on na svakoj tekmi 90minuta srcem uz tim on nemoze da bude "manji" navijac u bilo kom smislu. Sto znaci da bi se jedan po jedan covek kojeg u principu zna neko preko nekog, da je redovan, da ovo da ono se uclani u samu grupu Delije i nekim mesecnom clanarinom sebi bi otvorio pristup 90% informacija vezanih za tribinu i njen rad, mogucnost kupovine artikala na kojima pise Delije Sever, odlaska na gostovanja itd. Ako je potrebno poceti od neke brojke 30 onda od 30ljudi. Polako ce se vremenom jedan po jedan ubacivati u grupu. Veoma se lako da proveriti da li neko i koliko ide na tekme. Fazon tipa evo pare ja ocu da budem naravno ne bi bio moguc.

Naravno da uvek postoji opasnost da novinari i protivnicki navijaci dolaze do informacija koje se salju ostalim clanovima grupe i to bi bio jedini problem u ovom trenutku. Mada opet do svih informacija se ne bi nikad dolazilo na taj nacin.

Kada se formira prvih 50-60 ljudi mnogo ce se lakse privuci jos ljudi a nakon izvesnog vremena doslo bi I do ozbiljnijih upoznavanja I druzenja.
Sve bi to dovelo do vise ljudi na gostovanjima, mnogo bolje organizovanu tribinu, kompaktnu, jaku I veliku. Naravno vise novca bi se slivalo u fond I onda se otvara I vise mogucnosti po pitanju gostovanja, proizvoda, pirotehnike, itd.

Da bi se ta ideja ostvarila potrebno je angazovanje mnogo vise ljudi u radu same tribine I ostvarivanje nekih ideja-ciljeva. Zaduziti nekoliko ljudi koji bi brinuli samo o clanarini na primer, neki samo o organizaciji odlaska na gostovanja, neki o koreografijama, zaduziti par ljudi koji bi slali te informacije clanovima (putem interneta eventualno sms ili kako god), neki o press obavestenjima, povezivanje sa drugim gradovima I zemljama. I svaki clan bi sa punim pravom sebe smatrao tim Delijom I za sebe mogao da kaze da je to sa pravom. Opet ponavljam hirearhija bi postojala kao I svih ovih godina.

Ono sto se u principu tu istice kao fundament u samoj organizaciji grupe je protok informacija vezanih za aktivnosti tribine. Ljudi ce opet sami odluciti da li ce odratiti to nesto ili ne ali osecaj pripadnosti grupi mnogo olaksava stvar po tom pitanju. Jednostavno postoji mnogo vise zelje I motiva po pitanju cimanja I rada oko te tribine.

Postoji naravno jos mnogo stvari kojih bi se trebalo dotaci u ovoj temi ali glavno pitanje se postavlja ko je I ko moze da bude Delija. Nadam se da ova ideja jednostavno resava taj problem. Najprostije receno – sad za neku evro tekmu kupe se karte za sever od kluba pa se prodaju grupama pa clanovima Delija pa po sekcijama iz gradova koji su redovni pa ostatak vratiti na blagajnu. Nikada vise ne bi dosli u situaciju da nam dolaze autobusi puni pijanih I drogiranih idiota koji su dosli prvi put te sezone.

Po meni veoma opasan problem koji se javlja na tribini je droga. Kada bi ljudi od uticaja pokrenuli pricu medju sobom I tribinom o problemima koje to sranje moze da izazove presli bi nekoliko stepenica vise u snazi organizacije. Koliko puta je izbijalo sranje sa murijom zbog toga ili koliko se samo puta mrtvi drogirani likovi peli na sipku da vode navijanje a neznaju u tom trenutku ni reci te pesme. Imam porodicni primer koji je bukvalno unitsio njegove roditelje a koliko je hiljada takvih primera bilo na tribini? Posle toga prestaje da te zanima zivot a ne zvezda I tribina.

Takodje odlicno bi bilo inicirati neki “dogovor” sa drugim navijacima po pitanju borbe protiv medija I policije I naravno odstranjivanje bilo kakvih oruzja u sukobima. Sta je problem da se 20 ljudi dogovori da se posibaju na drugom kraju grada I posle toga zapale na tekmu? Mislim kod nas je problem ali eto stvar za razmisljanje.
Back to top
View user's profile Send private message
Даре
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Jun 2006
Posts: 142

PostPosted: 26 Jun 2006 23:57    Post subject: Reply with quote

Quote:
Sto znaci da bi se jedan po jedan covek kojeg u principu zna neko preko nekog, da je redovan, da ovo da ono se uclani u samu grupu Delije i nekim mesecnom clanarinom sebi bi otvorio pristup 90% informacija vezanih za tribinu i njen rad, mogucnost kupovine artikala na kojima pise Delije Sever, odlaska na gostovanja itd


Bas tako svako moze da upadne u gurpu ako je na svakoj tekmi prisutan medju pravim ljudima . I jos jedna dobra stvar ako si na svakoj tekmi tu sigurno znas kad su velike utakmice da se rade koreografija niko ne brani da dodjes i da pomognes samim ti upoznas prave ljude buduce ortake iz ekipe.
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 27 Jun 2006 09:03    Post subject: Reply with quote

Giska wrote:


Po meni veoma opasan problem koji se javlja na tribini je droga. Kada bi ljudi od uticaja pokrenuli pricu medju sobom I tribinom o problemima koje to sranje moze da izazove presli bi nekoliko stepenica vise u snazi organizacije. Koliko puta je izbijalo sranje sa murijom zbog toga ili koliko se samo puta mrtvi drogirani likovi peli na sipku da vode navijanje a neznaju u tom trenutku ni reci te pesme. Imam porodicni primer koji je bukvalno unitsio njegove roditelje a koliko je hiljada takvih primera bilo na tribini? Posle toga prestaje da te zanima zivot a ne zvezda I tribina.



човек је поменуо сттрашно битну ствар, питање за све је да ли и шта ми можемо да предузммемо, сигурно да би сузбијање те појаве ојачало трибину на много начина
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Фабрицио
Ветеран


Joined: 04 Jun 2006
Posts: 1379
Location: Трибина "Бранислав Зељковић Зеља"

PostPosted: 27 Jun 2006 10:12    Post subject: Reply with quote

Vrlo je bitno da ljudi shvate da ako postanu clanovi Delija,da to ne znaci da moraju automatski u svaku tucu,incident sa drotovima i to.
Nije to najbitnija stvar,pa nije svako od nas za tucu.Na tribini ima ljudi koji vise preferiraju koreifragije,drugi baklje,treci incidente.Kad se svi oni spoje,dobija se jedna vrlo snazna,svestrana i ozbiljna frupa.
Ako covek dodje,i navija 90 minuta kao da mu je zadnja tekma...to ga svrstava medju prave.Meni je vrlo drago da na nekoj tekmi
( evropskoj ),kada se sam derem medju 10-15 ljudi koji nemo prate mec,cujem jos jednog koji se dere samnom,koga zabole kurac za derbijastinu.Pa ce onda i oni da shvate,mada malo teze,da sever nije mesto za pozerisanje vec mesto na kome ostavljas srce i glas svom voljenom klubu.
Bitno je da prica krene,a posle nema sanse da nas neko zaustavi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

View previous topic :: View next topic
Page 10 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop