DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Navijac ili religiozni fanatik
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 31 Jan 2005 12:02    Post subject: Navijac ili religiozni fanatik Reply with quote

Sinoc sam na engleskom kanalu "Channel 4" gledao jednu veoma zanimljivu dokumentarnu emisiju. Emisija se zvala "Hallow be Thy Game" (prevod - "Da se sveti igra tvoja"), i za temu je imala poredbu religije i fudbala.

Po nekim procenama klasicna religija polako nestaje da biva deo zivota modernih ljudi, a stvar koja zamenjuje religiju je fudbal i navijanje. Naravno englezi su u tome nenadmasni, pa tako emisija prikazuje izmedju ostalog kako je pred SP 2002 (kada je Bekam imao onu cuvenu povredu stopala) jedan engleski svestenik okupio stotine ljudi, svi su stavili ruku na sliku Bekamovog povredjenog stopala i molili se Bogu da povreda sto pre prodje. Emisija poistovecuje fanaticnu pripadnost nekoj religiji (hriscanstvu, budizmu, islamu) sa navijackim fanatizmom. Prikazivali su i Argentinu i kako je tamo osnovana crkva Svetog Diega Maradone (opet stotine ljudi u toj crkvi), prikazivali su muslimanske svadbe na stadionu Burnley-a, jednog navijaca Portsmuta koji je istetoviran klupskim simbolima od glave do pete i koga su vec dve zene ostavile zbog navijackog fanatizma (ima cak i plavo-belog papagaja), prikazane su umetnicke fotografije na kojima su najpoznatiji svetski igraci prikazani kao 12 apostola, kako neki indusi prave religiozne slike Dejvida Bekama i Viktorije, prodavnice u engleskoj koje prodaju mrtvacke sanduke u bojama voljenog tima, ljude koji se sahranjuju u dresovima, svestenike u Grckom Pravoslavnom manastiru koji histericno odlepljuju od srece na vest da je Grcka postala prvak Evrope, ljude u Liverpulu koji klece i mole se da njihov tim pobedi...

Sve navodi na zakljucak da nema razlike izmedju religioznog fanatika i fudbalskog fanatika. I jedni i drugi stavljaju odredjenii predmet obozavanja iznad svega (bio to na primer Hrist, Buda, alah, Dejvid Bekam ili Man U), mnogi su spremni da umru i da ubiju za ono u sta veruju.

I ono sto je najzanimljivije, prikazali su mnogo navijackih tuca koje predstavljaju ratni instinkt obicnih ljudi. Medju tucama prikazali su i neke delove naseg prekinutog derbija (dobrih 30 sekundi toga).

Evo link u vezi tog programa, a i link sa bbc-a od pre izvesnog vremena koji se bavi istom temom.

http://www.channel4.com/culture/microsites/B/believeitornot/game.html

http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/3828767.stm

Sad bih pitao za vase misljenje:

Sta vi mislite - da li fudbal i navijanje mogu da postanu religija, to jest da zamene religiju?

Gde je granica zdravog bodrenja svog tima i fanatizma (i sta se uopste moze i treba smatrati fanatizmom sto se tice navijackog sveta)?

Koliko ovome doprinose mediji, reklame, politika, fudbalska masinerija za pravljenje para?
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
индијанац
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Oct 2004
Posts: 180
Location: Јужна Дакота

PostPosted: 31 Jan 2005 13:52    Post subject: Re: Navijac ili religiozni fanatik Reply with quote

Ambasador wrote:

Sta vi mislite - da li fudbal i navijanje mogu da postanu religija, to jest da zamene religiju?

Gde je granica zdravog bodrenja svog tima i fanatizma (i sta se uopste moze i treba smatrati fanatizmom sto se tice navijackog sveta)?

Koliko ovome doprinose mediji, reklame, politika, fudbalska masinerija za pravljenje para?


Различите религије постоје, не бих да их коментаришем, а за православно хришћанство мислим да нема благе везе са спортом уопште, те да код правих и искрених православаца не би требало да се уопште поставља такво питање. Спортисти су, дефинитивно, савремени гладијатори, а и било какав фанатизам, страст, супротни су основним принципима православља.

Граница између здравог бодрења и фанатизма је врло танка, тешко ми је да је дефинишем. Ево, питање је колико је здраво и људски да се нпр. одушевљавамо кад неки играч 'гине' на терену, што му може бити опасно по живот. Примера има много...

Нажалост, сви ми смо део те машинерије за прављење пара. А, онима који су главни у том ланцу (велике компаније, криминалци, телевизије...) у интересу је да се свака религија замени вером у новац, а фудбал (и спорт уопште) је сјајно средство за такво нешто...

Сјајна тема!
_________________
O мaмa мaмa мaмaaaa...
Back to top
View user's profile Send private message
Maj 25
ДЕЛИЈА


Joined: 17 Oct 2004
Posts: 135
Location: DORCOL MENHETN

PostPosted: 31 Jan 2005 14:58    Post subject: Reply with quote

Istina je da je vernika sve manje ali sam siguran da religija nikada nece nestati. Religija nestaje zbog ljudi sa zapada koji kao shto si rekao sve pretvaraju u novac od fudbala do crkvi.
Fanatizam je opasna stvar i ne valja biti fanatik pogotovo kada je u pitanju navijanje. Kada neko ide na tekmu i jedino shto mu je u glavi je to da razbije tudju glavu ili da izbode nekog drugog to nije fudbalski fanatik to je sadista. Treba biti zagrejan za neshto, ali ne biti fanatik. Takve situacije vishe nisu ni smeshne ni zanimljive, to je tuzno i bolesno da neko vezuje religiju za fudbalera i njegovu zenu pevaljku. A to se desilo Englezima koji su fudbalski fanatici.
_________________
ALEEEE ZVEZDA JE DANAS POBEDILA
NEK PEVA MARAKANA, NASHA JE TITULA!
Back to top
View user's profile Send private message
Boba
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Oct 2002
Posts: 299
Location: ..цирка испред драгстора..

PostPosted: 01 Feb 2005 00:03    Post subject: Re: Navijac ili religiozni fanatik Reply with quote

индијанац wrote:
Ambasador wrote:

Sta vi mislite - da li fudbal i navijanje mogu da postanu religija, to jest da zamene religiju?

Gde je granica zdravog bodrenja svog tima i fanatizma (i sta se uopste moze i treba smatrati fanatizmom sto se tice navijackog sveta)?

Koliko ovome doprinose mediji, reklame, politika, fudbalska masinerija za pravljenje para?



Граница између здравог бодрења и фанатизма је врло танка, тешко ми је да је дефинишем. Ево, питање је колико је здраво и људски да се нпр. одушевљавамо кад неки играч 'гине' на терену, што му може бити опасно по живот. Примера има много...

Нажалост, сви ми смо део те машинерије за прављење пара. А, онима који су главни у том ланцу (велике компаније, криминалци, телевизије...) у интересу је да се свака религија замени вером у новац, а фудбал (и спорт уопште) је сјајно средство за такво нешто...

Сјајна тема!


Klap, klap! icon_notworthy Svaka cast i za post i za temu.
Prevara je u stvari i mnogo dublja...nije u pitanju samo lova..u igri je kontrola, usmeravanje energije koja je u masama..nije to novi izum, stvari su se samo malo globalizovale..ostaje 'hleba i igara' logika...
_________________
...а онда је кудрави гаучос кренуо кривудавим стазама кокаинских ноћи...
Back to top
View user's profile Send private message
индијанац
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Oct 2004
Posts: 180
Location: Јужна Дакота

PostPosted: 01 Feb 2005 13:51    Post subject: Reply with quote

Даш американцу кока-колу, хамбугер и даљински у руке уз директан пренос оног њиховог имбецилног 'фудбала', и он изгуби сваки појам о времену и простору, боли га уво колико је жена и деце убио неки његов земљак на другом крају света доносећи им демократију.

Немцима је кобаја уз пиво на полувремену фудбалске утакмице важнија од одласка у цркву. Верујем да се немачка нација својевремено много више узбудила око евентуалног доношења одлуке о продужењу трајања паузе на полувремену (да би сви на стадиону, који то желе, имали времена да купе и поједу кобасицу и попију пиво), него око тога, рецимо, да ли треба да се извезе нуклеарни отпад у неку од земаља које треба да се покажу кадрим за улазак у ЕУ.

Енглези су највише огрезли у томе. У сваком погледу. Примери из Амбасадоровог поста су довољни.

Мислим да је код нас, у Србији, прилично другачија ситуација, говорећи уопштено. Наравно, опседнутост трендовима са запада чини своје, али овај народ има што они тамо немају (или никад нису имали, или су изгубили) - душу и идентитет. Један од показатеља је и то што нема таквих умоболних примера односа према спорту, а нема ни приближно толико идолопоконства. Нажалост, дешавају се трагедије, али више као последица исфрустрираности друштва догађајима из претходних пар деценија...
_________________
O мaмa мaмa мaмaaaa...
Back to top
View user's profile Send private message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 01 Feb 2005 14:02    Post subject: Reply with quote

Hvala, hvala... i meni je tema zanimljiva i potstice na razmisljanje. Ajmo jos malo u filozofsko-socioloske teme - tek da razbijemo monotoniju. Wink

Postavlja se samo pitanje sta je navijacki fanatizam? Ako pitate moju tetku, njoj je navijacki fanatizam i kada neko ide na sve Zvezdine utakmice. Drugima je granica fanatizma ako neko npr. istetovira klupski grb. Trecima se granica pomera, pa fanatizam predstavljaju navijacke tuce. Cetvrtima je fanatizam kada neciji zivot ili raspolozenje evolviraju oko kluba za koji navija (opterecenost odlascima na tekme, trosenje ogromnih para za rekvizite, karte, putovanja, kladjenje, hapsenje, nerviranje...). Petima je fanatizam tek ako je neko spreman da ubije protivnickog navijaca. Znaci granica fanatizma nije jasno definisana. Ono sto je nekome fanatizam, drugome moze da bude sasvim normalna stvar.

Jos se u emisiji kazalo sledece - druga Bozija zapovest glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im sluziti." - Da li ovo znaci da su navijaci gresnici jer idolizuju svoj voljeni klub?

Da li ljudi postaju fanatici zato sto imaju nepotpun i dosadan zivot, pa im fudbal daje nesto posebno (setite se "Football Factory" pocetka kada glavni lik nabraja u cemu se sastoji njegov zivot)?

Da li je navijacki fanatizam nasledan?
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
dusan1975
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 2
Location: Негде на западу ...

PostPosted: 01 Feb 2005 22:40    Post subject: Reply with quote

индијанац wrote:

Мислим да је код нас, у Србији, прилично другачија ситуација, говорећи уопштено. Наравно, опседнутост трендовима са запада чини своје, али овај народ има што они тамо немају (или никад нису имали, или су изгубили) - душу и идентитет. Један од показатеља је и то што нема таквих умоболних примера односа према спорту, а нема ни приближно толико идолопоконства. Нажалост, дешавају се трагедије, али више као последица исфрустрираности друштва догађајима из претходних пар деценија...


A onaj lik iz Leskovca (nadam se da je gledao jos neko osim mene) sto je hteo da slavi slavu Svetog partizana? I jos se bunio kada su ga u Crkvi odbili . . .
Back to top
View user's profile Send private message
Boki
ДЕЛИЈА


Joined: 15 May 2004
Posts: 199
Location: Over The Hills And Far Away

PostPosted: 01 Feb 2005 23:47    Post subject: Reply with quote

Jedan od najboljih topica ikada na forumu...ozbiljno.

Mislim da fanatizam nije po�eljan ni kod religije,a ni kod navijača.
Po mom mi�ljenju...religiozan čovek+fanatic=mud�ahedin(va�i za sve religije),a navijač+fanatic=hooligan.

Vrlo je bitno da se reč fanatic shvati u potpunosti (to nije onaj koji mnoogo voli...),već onaj čija zaslepljenost nečim automatski poni�tava smisao toga istoga čime je zaokupljen.(Eto hteo si foloSofski Cool )

Dalji komentar je izli�an Wink

U originalu "Hallow be Thy Name"-veliki hit grupe Iron Maiden Wink
_________________
Слободан Бобан Јанковић 1963-2006
12 година и 326 утакмица
Back to top
View user's profile Send private message
индијанац
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Oct 2004
Posts: 180
Location: Јужна Дакота

PostPosted: 02 Feb 2005 06:25    Post subject: Reply with quote

Ambasador wrote:
Jos se u emisiji kazalo sledece - druga Bozija zapovest glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im sluziti." - Da li ovo znaci da su navijaci gresnici jer idolizuju svoj voljeni klub?


Наравно да јесу (јесмо). Али, сигурно да и сви имамо прилику да се 'исправимо'. Наравно, то не значи да треба избрисати нпр. Звезду из главе, већ променити приступ целој ствари. Обично то иде постепено и са годинама...

Ambasador wrote:
Da li je navijacki fanatizam nasledan?


Није сигурно наследан преко гена. Али, итекако јесте 'наследан' путем 'васпитања' од стране наших драгих очева (у великој већини случајева Smile ).


Душане, рекао сам: ...уопштено говорећи... Има блесавих примера свуда око нас. И ја знам за неке...
_________________
O мaмa мaмa мaмaaaa...
Back to top
View user's profile Send private message
Boba
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Oct 2002
Posts: 299
Location: ..цирка испред драгстора..

PostPosted: 02 Feb 2005 10:34    Post subject: Reply with quote

Mislim da postoji razlika izmedju 'navijackog' i 'huliganskog' fanatizma. Verujem da su mnogi gledali film 'ID'..glavni lik na kraju zamenjuje pripadnost navijackoj grupi pripadnoscu nekoj militantnoj skin-heads organizaciji. Poenta dakle nije vernost klubu , nego sklonost nasilju i udruzivanju u grupu. Znam mnogo ljudi (ukljucujem tu i moju malenkost) koji skoro patoloski 'pripadaju' klubu, poistovecuju se ..prate..raduju se..tuguju,ja cak sam jedno vreme umislio da (kao Niku Hornbiju) 'kako ide Zvezdi-tako se i meni namesta'..Ipak VECINA nas je nenasilna, izbegavaju se sranja -ja na primer nikada ne bih slomio stolicu ni na jednom stadionu na svetu (osim mozda u USA Wink )...nas fanatizam se ogleda u tome sto pamtimo utakmice po deceniju i po unazad, sto trosimo energiju i vreme na Zvezdu..Ako je to greh..cinimo ga iskljucivo sami prema sebi. Huliganski fanatizam je nesto sasvim drugo. Da li ce se razbijati glave i stolice na stadionu oko boja kluba, ili u kafani oko neke sitnice..prica je ista u sustini -nasilje kao nacin dokazivanja..e tu se vec covek 'ogreshi' vrlo cesto i o druge.
_________________
...а онда је кудрави гаучос кренуо кривудавим стазама кокаинских ноћи...
Back to top
View user's profile Send private message
песнаја
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 519

PostPosted: 02 Feb 2005 12:10    Post subject: Reply with quote

Ja mislim da smo mi (prvo generalno navijaci na ovim prostorima, a pogotovo mi) najveci fudbalski fanatici iz prostog razloga sto pratimo svoj klub, disemo uz njega, nerviramo se, trosimo pare, putujemo, itd, dok su nam fudbal/sport/drustvo/drzava u katastrofalnom stanju.

Da je bilo koja navijacka grupa iz Evrope/sveta bila u nasoj kozi u poslednjih 15-ak godina i dozivela ovaj krah svega i svacega pa i samog voljenog kluba, mislim da bi odustali od davanja jake podrske klubu. Ali mi nismo, cak sta vise... "Nisu su nas slomile ove teske godine, jos nas sada ima vise zbog tebe. Pevajte, skacite, lomite i ludujte, a ti Zvezdo igraj fudbal, bori se!"

Pored svega smo jos uvek tu, trudimo se i uspevamo u nastojanjima da dokazemo da smo najjaca navijacka grupa na ovim prostorima, da ne zaostajemo za ostalim evropskim/svetskim grupama i da smo iz svega onoga sto nam se desilo u poslednjoj deceniji XX-og veka izasli jos jaci.

Neko ce sigurno pokusati da opovrgne moju tvrdnju davanjem primera navijaca iz J.Amerike, tj Argentine, jer su i njigove drzave kao i ekonomska situacija u kurcu... Ali pogledajte samo njihove lige! Pa jace su i zanimljivije nego vecina evropskih! Samim tim dovlace publiku i navijace na stadione. A njihov fanatizam je otisao skroz u pravcu nasilja (pistolji, nozevi...) i to je skroz drugacije od navijanja za klub kada su teska i bolna vremena, krajnje nezanimljivo prvenstvo, katastrofalna infrastruktura klubova u ligi, ponekad uzasni vremenski uslovi...

Mi smo najzdraviji primer fudbalskog fanatizma! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
ana
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 579
Location: Red&White Caffe

PostPosted: 02 Feb 2005 12:48    Post subject: Reply with quote

Ambasador wrote:

Jos se u emisiji kazalo sledece - druga Bozija zapovest glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im sluziti." - Da li ovo znaci da su navijaci gresnici jer idolizuju svoj voljeni klub?

Da li ljudi postaju fanatici zato sto imaju nepotpun i dosadan zivot, pa im fudbal daje nesto posebno (setite se "Football Factory" pocetka kada glavni lik nabraja u cemu se sastoji njegov zivot)?


Ljudi postaju fudbalski fanatici zbog iskonskih ljudskih (zaboravljenih) potreba! Zato se mozda i fudbalski fanatizam poredi sa religijom. Verovatno se misli pagansku religiju (pre Hrista).
Moderan svet daje modernom coveku mnostvo zabave, da coveku ne bude dosadno ali sve je tu namerno prenaglaseno i na ustrb duse, na ustrb najlepsih ljudskih, Bogom danih osobina, kao sto su : sloboda, hrabrost, strahopostovanje, sloga, bratstvo, pozrtvovanost...tako da ja na kraju mislim da su gresni oni koji filozofiraju o civilizaciji dok vegetiraju u njoj, umesto da zive zivot punim plucima kao sto ga zive navijaci koji vole svoj klub i svoju tribinu, do obozavanja!
_________________

Свануло је изнад цркве Св. Марка...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 02 Feb 2005 13:31    Post subject: Reply with quote

Boba wrote:
Mislim da postoji razlika izmedju 'navijackog' i 'huliganskog' fanatizma. Verujem da su mnogi gledali film 'ID'..glavni lik na kraju zamenjuje pripadnost navijackoj grupi pripadnoscu nekoj militantnoj skin-heads organizaciji. Poenta dakle nije vernost klubu , nego sklonost nasilju i udruzivanju u grupu. Znam mnogo ljudi (ukljucujem tu i moju malenkost) koji skoro patoloski 'pripadaju' klubu, poistovecuju se ..prate..raduju se..tuguju,ja cak sam jedno vreme umislio da (kao Niku Hornbiju) 'kako ide Zvezdi-tako se i meni namesta'..Ipak VECINA nas je nenasilna, izbegavaju se sranja -ja na primer nikada ne bih slomio stolicu ni na jednom stadionu na svetu (osim mozda u USA Wink )...nas fanatizam se ogleda u tome sto pamtimo utakmice po deceniju i po unazad, sto trosimo energiju i vreme na Zvezdu..Ako je to greh..cinimo ga iskljucivo sami prema sebi. Huliganski fanatizam je nesto sasvim drugo. Da li ce se razbijati glave i stolice na stadionu oko boja kluba, ili u kafani oko neke sitnice..prica je ista u sustini -nasilje kao nacin dokazivanja..e tu se vec covek 'ogreshi' vrlo cesto i o druge.


ne mogu reci da ssam se uvek slagao sa onim sto napises ali ovaj post je 100% tacan, ja sam na nekim davnim topicima vise puta pokusao da dokazem da huliganski porivi, ako mogu tako da se izrazim, nemaju veze sa navijanjem , a to ne pisem kao neki pacifista, nego iskljucujem reakcije huligana kao reakcije navijaca, zasto? - zato sto je huliganu jedini smisao pravljenje sranje, grubo receno, i to uglavnom bez povoda, sto nas navodi na zakljucak da je danas najvise huligana po splavovima ili cak u muriji Laughing , bez zezanja, navijac moze i uglavnom pravi sranja kad je necim izazvan, necu da ulazim da li je ta reakcija opravdana, ali mislim da vecina nas radi to ili tome slicno i nema potrebe objasnjavati, dok kao huligana kapiram nekog kome ne treba nikakav povod.

sto samog termina fanatizam tice, nisam siguran da li je u pitanju fanatizam ili posvecenost koja uglavnom podrazumeva licne zrtve, najsveziji primer putovanje po snegu cele noci vagonu bez grejanja-samo smo sebe tu "zrtvovali" niko nas nije terao i niko se nikom ne zali.
sto se bozije zapovesti tice,mislim da je to mesanje baba i zaba, mi jesmo maksimalno posveceni zvezdi ali niko se od nas ne klanja zvezdi kao bozanstvu vec je uglavnom gledamo kao deo svoga bica na neki nacin.

a sto se kontrole masa tice, mase se kontrolisu na toliko razlicitih nacina da je fudbal samo kap u moru, sve verovatno ne mozemo da zamislimo, ako se uvek trudis da razmisljas svojom glavom smanjujes opasnost da budes izmanipulisan i povecavas opasnost da poludis.
pozdrav
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
радула
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Feb 2003
Posts: 514
Location: 3. полувреме

PostPosted: 02 Feb 2005 15:14    Post subject: Reply with quote

Za mene rec navijac nista ne znaci, jer u okviru tog pojma razdvajam nekih 5 kategorija. I u pojmu fudbalski huligan moze se isto izdvojiti par karakteristicnih tipova. Ono sto hocu da kazem da je jako mala granica koja razdvaja navijaca(ono sto za mene ta rec znaci) i huligana(ono sto za mene ta rec znaci), isto je pojam fanatik skroz relativan. Npr. ja sam za moju porodicu i drugove koji nemaju veze sa Zvezdom fanatik, mada da me nazivaju i drugim imenima. Jezik je ogranicen, jebiga.
Sto se ove teme tice, setim se vanrednog stanja kada sam ZNAO da ce derbi biti odigran. SVIMA odgovara da sto vise ljudi svoju stvaralacku energiju trose na neke NEBITNE stvari kao sto je navijanje za FK. Sto bude vise te zaglupljene mase(ovaca) po stadionima, koncertima, ispred TVa, po kafanama... nista se nece promeniti, iako u svima tinja mala vatrica koja ih pecka i kaze da (mozda) zasluzuju bolje.
Definitivno je nasledno. Mislio sam da sve to jednostavno prekinem. Ali pri samoj pomisli na to osecao bi se kao bez ruke, to je deo mene, tako da sam se pomirio. U fazonu, moj mozak te nece, ali moje srce te hoce!
_________________
ту без обзира на све
Back to top
View user's profile Send private message
Серђо Орси
ДЕЛИЈА


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 198

PostPosted: 06 Feb 2005 14:20    Post subject: Reply with quote

zaista genijalna tema.

po meni, navijanje za određeni klub mo�e da postane glavna �ivotna preokupacija, mo�da čak i religioznih razmera, ali definitivno ne u na�em slučaju. istina je da se 80ih godina na severu pojavljivao veliki transparent "Zvezda je na�a vera", ali mislim da je to odraz na�e tada�nje (a i sada�nje) �elje da preuzmemo ne�to sa zapada (u ovom slučaju iz Engleske, jer je natpis, a pre toga i grafit "MUFC - THE RELIGION" osvanuo na Old Trafordu 20 godina pre nego �to smo mi slogan preveli i prilagodili).

Takođe, mnogo zavisi i od same definicije pojma "fanatizam".
ja sam za sve ljude koje poznajem, a koji nemaju veze sa navijanjem, oličenje fanatika, zbog mojih emocija prema Zvezdi, novca utro�enog u putovanja, suvenire, vremena provedenog uz nju... ali, opet, za ljude koji svemu oveome prila�u isti značaj kao i ja, fanatici su oni koji ubijaju ljude zbog i njima samima nejasnih ciljeva (mud�ahedini, �iptari), koji boluju od materijalnog ili osećaja moći, ali i oni koji vri�te od ushićenja na koncertima Čole i Cece.
nekako, navijanje je, ako se uzme da ipak je vid fanatizma, najmanje zlo koje fanatizam izaziva. to �to dobije� ili da� batine zbog svog kluba, samo predstavlja tvoju granicu do koje si spreman da ide�. mnogo ljudi koje znam je prestalo da ide na tekme kada su prvi put dobili batine, a ja i sada sedim umotane glave i ne pada mi na pamet da prestanem da navijam za Zvezdu. nazovi me fanatikom, ali ja sebe do�ivljavam samo kao veoma privr�enog navijača.

naravno, svemu ovome doprinose i mediji, politika i sve �to okru�uje moderni sport, jer oni stvaraju u ljudima potrebu da ne�to ili zavole, ili zamrze. nema veze sa sportom, ali primer medijske manipulacije je činjenica da i danas mnogi ljudu u svetu albance na Kosovu smatraju �rtvama, a Srbe agresorima, iako su stvari dijametralno suprotne. samo zbog "bombardovanja" la�ima koje je CNN, BBC... vr�io u vreme bombardovanja Srbije, ljudi su stekli utisak da smo mi Srbi gamad, a �iptari potlačeni jadnici. �alosno, ali istinito. ist slučaj je i sa akcijom "Stop represiji nad Navijačima", koja uspeva samo u malom krugu ljudi, jer su mediji o nama stvorili sliku kao o �ivotinjama koje piju, drogiraju se i biju sve �to ne deli njihovo mi�ljenje, pa je sada nekom te�ko da poveruje da smo, u stvari, mi ti koji ispa�taju zbog svega.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop