DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Навијачка свест 2019
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 37, 38, 39  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Инкогнито
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 26 Apr 2013
Posts: 271

PostPosted: 15 Mar 2020 14:26    Post subject: Reply with quote

Oво сад са Корона вирусом можда и идеална ситуација(срећа у несрећи) да се људима смуче интернети, телевизија, новине, политичари, шунд, кич, "јавно мњење" и остало, па да се ужеле певања са другарима и гледања своје Звезде уживо, старе три квартала од века. Једно је информисаност, а нешто потпуно друго је натовареност и ширење вируса званог апатија. Колико људи ће ових дана чути да се нешто хумано одвија за прву следећу Звездину утакмицу са публиком, која ко зна кад ће се одиграти? А да подсетим, паре од карата иду за болницу. А колико људи, с друге стране, живи у страху и мору информација и дезинформација о Корони, која је такође тема која се тиче здравства?

Нешто се сећам ситуације кад су биле поплаве, кад је по завршетку истих за прославу титуле стадион био крцат, иако није било организованог навијања. Сви су измилели на Сунце после тога и осећала се нека саборност код људи. И још, на све то, наша Звезда коначно слави титулу, после више година. А овог пута имамо и више разлога за славље него тад. А саборност постоји још од скорашњих догађаја у Српској Спарти.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=yGyPbIxHXc0
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 04 Apr 2020 21:46    Post subject: Reply with quote

Читам вести,видим умро Миша Тумбас и ухватим себе како ми је жао. Замислио сам се зашто је то тако,сигуран да се пре пет или десет година не бих осећао тако.Ја сам неко за кога могу слободно да кажем да сам одрастао између осталог уз велику мржњу према гробарима и према свему што има везе са њима.То је ишло до тога да сам био у стању да нападнем,повредим,скинем обележје свакоме ко је био њихов.Нисам правио разлику између симпатизера и екстремних навијача.Нисам имао никакво поштовање за било шта што има везе са њима. Свашта сам био у стању да урадим само да би им наудио.То је некад било да би моја група победила,некад јер сам био савијен у ћошак и нисам имао много избора а неретко из класичног курчења нападајући симпатизере.
Миша Тумбас је био неко ко је осликавао фудбал и стадионе на онај за мене најлепши начин,са душом.Данас видимо да нам богати ,људи који не осећају фудбал и разноразни који то само гледају као интерес краду,отимају све оно због чега смо заволели ту најлепшу споредну ствар на свету..Данас како фудбал тако и трибине постају све стерилније,све мање је оне спонтаности која је била душа фудбала и трибина.
Настављам исецкано да ми се не би обрисале поруке....
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 04 Apr 2020 21:55    Post subject: Reply with quote

Кад сам био дете волео сам фудбал,не само да одлазим на Звездине утакмице већ било које само нек је фудбал.Тамо сте могли да видите људе попут Мише,зајебанте,лудаке,духовите. Такве су биле и бочне трибине нашег стадиона. Кад седнеш мислим да два минута не прође да неко не лупи нешто наглас,не добаци некоме што на трибинама што на терен. Најчешће су то биле вулгарне речи,псовке али уз то је било и семјања. Надметали су се људи ло ће бити духовитих или ко ће гаднију псовку да избљује. Али ту није било ничег опасног ничег лошег то је био фолклор који је ишао уз фудбал који је избацивао у први план људе као што је био Миша. Да није било фудбала ти људи би живели искључиво у оном паклу које им је живот од рођења наметнуо. Миша је мрзео Звезду мрзео је и нас али како да кажем,за мене на неки леп начин,прихватљив,занимљив ,са душом а то је оно што данас у овом накарадном свету највише ценим.
Настављам испод....
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 04 Apr 2020 22:08    Post subject: Reply with quote

Шта се променило у међувремену зашто ми је било жао кад сам прочитао ову вест.Вероватно године чине своје,човек сазрева и на многе ствари не гледа исто као кад је био млађи што би негде и требало да буде нормално.Али сигуран сам да ту има и других ствари и утицаја.Где је данас фудбал већ сам поменуо али где су навијачи,где су трибине данас то требамо добро да се запитамо.Данас су и фудбал и навијачи отишли у скроз неки други смер и то ме је вероватно натерало да научим да поштујем све што вреди да указујем поштовање свему што је права вредност овог нашег начина живота.Од тога да сам био за то да радимо паролу за Сашу Илића,па сам предложио да се уради барјак нека победи бољи,да сам био спреман да седнем седнем са људима да супротне стране да попричам и радим на нормализацији односа до тога да ми је данас жао Мише Тумбаса.У времену где у великој већини клубова традиција нема више никаквог смисла,до тога да на великој већини трибина интерес преовладава у односу на оно због чега би требало да смо ту.Данас је "дозвољено"да на многим трибинама коло воде људи који са трибинама имају везе колико ја са физиком и математиком. Дозвољено да се исправни људи проглашавају неисправнима и то јавно и да се људима задире у приватност и све спушта на лични ниво.То није улица а камоли трибина то не ради нико ко себе сматра исправним ко себе сматра улицом а камоли навијачем.Бити исправан данас је најтеже у овом поремећеном свету где је поремећен скроз систем вредности.
Настављам...
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 04 Apr 2020 22:24    Post subject: Reply with quote

Да се разумемо колико год сам се променио мени гробара као трибине и покрета нимало није жао чак шта више они су све ово апсолутно заслужили подвлачим апсолутно!(осврћем се на њих јер је повезано све и да буде за наук нашим генерацијама шта не треба да се ради).Скоро од самог почетка они су се палили на криминал,имали мноштво застава такве садржине ,систем вредности и начин на који се напредује на трибини био је крајње погрешан. Код њих ниси напредовао у хијерархији посвећеношћу трибини и клубу него на разне друге начине.Ја мислим да они ни данас не знају где им је срж проблема и зашто се све ово дешава(част изузецима који се ништа не питају).Њима се за легенде трибине проглашавају људи који су зачетници окоришћавања и свега лошег.Они и даље причају о неким периодима као добрим за њих где су уствари толико идеолошки били лоши и толико нездрави да то није нормално.Кад нису више знали како да се изборе са севером почели су да доводе људе који нису навијачи ,који су чак бивши активни и мање активни навијачи Звезде. И то све зашто? Да би пробали да промене слику да би неприродно покушали да буду јачи . Допустили су да им се питају људи који нити су навијачи а још мање су Гробари . Временом су почели да доводе разна обезбеђења сплавова и плаћали им да би сачували своју позицију од неких других гробара. Па им се то обило о главу тако што су их исти ти које су плаћали отерали са стадиона схвативши колико су бушни изнутра.Данас исти ти који су радили све ово оптужују ове данас а кад сагледаш све је то исто само један низ и континуитет лошег рада и погрешних вредности. Свака нова генерација само је унапређивала своје послове и интересе. Али шта је још интересантно то је да је уз сваку ту мутантску водећу екипу увек било назови правих гробара,навијача,група које су им давале легитимитет тако је и данас . Само се групе које дају легитимитет мењају као на траци. Чисто да упоредим погледајте север заставе,групе ,људе водеће нико испод десет година трибине,нико пао са Марса,за свакога се зна историја на трибини а тамо? А што је најгоре тај интерес није само код њих него на многим трибинама у Европи много је маха узело.
Настављам...
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 04 Apr 2020 22:34    Post subject: Reply with quote

Рак је ушао међу гробаре како волим често да кажем мало метастазира мало се учаури(кад се помире) али рак је рак само је питање кад ће опет да крене. Из свега овога што те окружује и о чему сам писао мораш у неком моменту да схватиш и почнеш да цениш људе који су исправни,другачији ,који одолевају овом времену и тим кретенским трендовима. Логично је да почнеш да цениш људе који су део покрета,културе,страсти исте оне која тебе напаја и за коју живиш. То што је неко са супротне стране не значи да ти је непријатељ већ ривал. Требаш да се такмичиш да будеш бољи али као човек да поштујеш и добре стране ривала и добре и исправне људе међу њима.И оне који имају душу који су спремни за идеал да иду до краја да се посвете томе.
У данашње време јединство,исправност и да све што се ради негде у дубини макар садржи исправан мотив то је кључ здраве трибине и кључ опстанка и успеха. Што више имаш људи који су посвећени некој ствари и спремни да се жртвују то ће твоја идеја бити јача.
И зато у духу правих вредности,правог фудбала оног са душом
Почивај у миру Мишо легендо!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13147

PostPosted: 12 Apr 2020 19:56    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=bhYFUM5My7k&feature=youtu.be
Нисмо само ми једини који су заказали као навијачи у неком периоду. Ово је утакмица Наполија против Барија 2003/4 како пише. Те сезоне им је просек на утакмицама био 10000, а стадион примао 80000, тада су дотакли вероватно и неки негативан скор од 3000 људи на једној утакмици са Албинолефеом. Те године их директно шаљу у средију Ц због банкрота чак су им и одузели име и променили га, и то ствара револт код Наполитанаца и крећу буквално у инат да пуне стадионе, па су тако у серији Ц имали по 50000 посете, а просек им је био 30000 те године.
Јел вам личи на неку причу можда? Ко зна како су се они осећали тада кад их на трибини буде по хиљаду, а навикли су да их буде по 15000, види се да екипе стоје изнад својих улаза и застава, навикнути на своја места а трибине празне.
Аурелио Де Лаурентис преузима клуб 2004. (данашњи председник Наполија), и људи га подржавају и на гостовању у Авелину за улазак у серију Б, они губе и остају у серији Ц. Те године им се повећава просек на 30000-40000. Дакле остали су у серији Ц и не да им није опала бројност, него је чак и порасла. И једна и друга навијачка трибина су им биле скоро пуне док исток и запад слабије. Следеће године тек улазе у серију Б и ту им је просек био 40000.
И трибине каква је Наполијева знали су да падну, као што се види на снимку, али су знали и да устану. А они су испадали у трећу лигу, са таквом традицијом и страшћу који Напљу има према клубу...то је сигурно било за њих много болно.
Данас су против тог председника, играју већ како играју знамо сви, али су успели у тешким тренуцима да се издигну и да прегме тај неки пад и тешке тренутке.
Ми немамо ово, ми смо имали чак ситуацију да нам иде никад боље али да није било људи...објашњиво...необјашњиво...сад више није ни битно. Битно је да смо били дотакли ово што су и Наполитанци тада, и да смо кренули да се одупиремо томе. Није ни мало лако нити је пријатно, али ако се довољно бориш и волиш...доћићеш опет на своје, па и на боље! Никада не одустајати, то би требала да буде нека порука за оне којима трибина значи, а то нешто ће већ препознати остали и прићиће опет као што је то почело да се дешава. Наполитанци су имали своје разлоге за пад, ми своје...битно је гурати даље и да се дешава и онима који су се родили са сташћу коју смо ми тек касније стекли такву.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 13 Apr 2020 23:12    Post subject: Reply with quote

Кад смо већ код одустајања и неодустајања осврнуо бих се на неке ствари које би нам можда биле од користи. Услед ове изолације човек има више времена за размишљање,преиспитивање па тако и ја. Последњих дана размишљам зашто и како се гробарима десило то што им се десило. Многе разлоге-узроке мислим да сам скапирао о некима сам недавно и писао али један закључак ми преовладава.а то је дефинитивно да нису били они који не одустају тј нису никад пробали да буду упорни и доследни у својој борби.Нама су се кроз историју дешавале такође разне ствари,многе грешке,многи порази. Много турбулентних момената па чак и тај да нам неко дође са стране и буквално преотме трибину(кад ово кажем мислим да тај неко није био из наших редова а још мање је заслужио радом на трибини и за трибину ту позицију).Настављам....
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 13 Apr 2020 23:24    Post subject: Reply with quote

Кад сам био млађи тога нисам био свестан сад кад сагледам неке чињенице многе ствари су ми јасније. Кад ово причам ту мислим на Аркана и његову улогу на трибини(највише ме погађа кад неко уз његово име каже бивши вођа навијача).Дотакао сам се овога чисто да се подсетимо да смо и ми својевремено имали незване госте. Али то је можда тема да се опширније пише неки други пут. И поред свих проблема кроз године постојања ми као трибина и група никад нисмо одустајали од тога да се држимо заједно.,да будемо јединствени да будемо једно.Док за разлику од нас наше комшије су све радиле супротно.И сад као и прошли пут доста редова тј већину посветио сам њима али да ме неко не схвати погрешно нисам оптерећен њима већ су много грешили и греше а ту су нам испред носа и можемо да извучемо неке поуке.Колико подела су имали до сад ,вероватно морамо да застанемо да би их избројали.За јавност разлог је углавном био то што су једни неисправни јер се окоришћавају о клуб и трибину а други су "исправни" и боре се за здраво гробарство.
Наставак....
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13147

PostPosted: 13 Apr 2020 23:31    Post subject: Reply with quote

Много је проста та рачуница. Пре 30 година смо имали квалитетније ЉУДЕ на трибини, пре 20 исто, пред 10 исто...данас исто...зашто је то тако? Па ваљда што се, колико год грешака правили, код нас скупљало оно што жели у корену свом да буде исправан човек, а онда и навијач. Не може јединство као...е ај да се договоримо од сутра да буде такви и такви...једноставно мора да се роди поднебље где тако иду ствари, а то је дефинитивно Север. Са 100 туча међусобних где је свака до једне била из пијанства и будалаштина или чисто да се види ко је ко...ми смо успели да изградимо слогу јер смо НОРМАЛНИ ЉУДИ! То је тако било од почетка до дана данашњег, немамо талог на трибини, већ људе који дају себе...некада за земљу, некада за трибину, некада за обичну кореографију, некада да се помогне другу кога и не познајеш али знаш да је део тебе...то не може на силу, под присилом да се прави...то је нешто што се рађаш са тиме и идеш на место где су такви људи. Верујем да је тако и са друге стране. И не треба ова тема да се претвара у оговарање некога и писање "е, они су овде и овде грешили немој и ми"....другачији смо једноставно и то је то. На нашу срећу на нечију жалост.
И за крај, једна легенда на заласку каријере што фудбалске што директорске у клубу успешном...је рекао једну реченицу која гласи одприлике...На крају се испоставило да за велике ствари мораш да посветиш цео свој живот томе! Север је велика ствар и одговорност, и сигурно да они који дају себе тако, схватају шта је овај човек рекао.


Last edited by Генералштаб on 13 Apr 2020 23:36; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 13 Apr 2020 23:36    Post subject: Reply with quote

Од прве поделе прошло је много а ствари су се промениле али на горе. А колико је њих од прве поделе и даље на трибинама и бори се против нечасних радњи? Колико њих учествује у борби за оздрављење гробарства од прве поделе? Па и од друге и треће? Ја да вам кажем НИКО или скоро па нико.Овде не рачунам оне што само лају и кевћу а фудбал из фотеље гледају.Дакле код њих не постоји КОНТИНУИТЕТ(велика слова јер је важна реч за ову нашу причу)борбе кад то кажем мислим на језгро екипе. Не да нема оних који активно учествују у континуитету него су многи шетали са трибине на трибину са истока на југ из бојкота на југ и тако у круг.Кад год су се неки вратили кад год су славили велика помирења никад то нису урадили јер се нешто променило од момента кад су ушли у бојкот трибине него је све било исто а вероватно и горе.Код њих не постоји она реч да почетка НЕОДУСТАЈАЊЕ осим неодустајања у срозавању угледа и трибине. За сваки циљ поготово неки велики потребно је много труда,рада,одрицања,неретко храбрости,лудости и ко зна чега све.Мораш бити мудар али и истрајан мораш да не одустајеш. Они су ту где јесу између осталог што нису били довољно спремни да изнесу и издрже све што њихова борба захтева нису били спремни да не одустану.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13147

PostPosted: 13 Apr 2020 23:41    Post subject: Reply with quote

Опет кажем...склоп људи....све је до тога. Бити квалитетан, частан човек, храбар...негде пролазе такви и једни друге проналазе и схватају да су на истом месту где желе да буду, док негде се такви лове као зечеви ако покушају такво тло да направе...али то је на избор свакоме и резултати буду какви буду.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 13 Apr 2020 23:49    Post subject: Reply with quote

Осврнућу се мало на Забрањене јер су ми они били најсимпатичнији од свих тих "побуњеника" али на ону прву поставу тј причу што је трајала неколико година.Ови садашњи су добри али фали им континуитет да бих могао да коментаришем.Када су кренули своју борбу били су па такорећи исти као и они против којих су се борили. Што ће рећи да су у својим редовима међу предводницима имали људе који би гарантујем исто радили само да су били у позицији. Међутим после извесног време такви су отпали и остали су навијачи(иначе како то обично бива кад је тврдо). Е то је период о ком желим да кажем понешто јер су ипак наша сорта.За тих неколико година било ми је задовољство гледати их. Видео сам неке друге Гробаре(велико слово јер помињем њих из тог периода),лепо су изгледали,лепо су певали,нису имали не навијаче макар у вођству групе. Имали су акције и добар МЕНТАЛИТЕТ с обзиром да су гробари. Међутим у тих неколико година променило им се неколико генерација просто невероватно за тако кратак период.Јер причамо о пар година с не о пар деценија. Да је већина остала с почетка да су се нови придруживали ко зна где би гробари данас били мада ако ћемо искрено ја ипак мислим да они то не умеју. Очигледно да нису били довољно загрижени нису довољно желели здраво гробарство нису издржали да иду на утакмице о свом трошку,репресију и непријатеље на грбачи опет се враћамо на кључну реч нису били спремни да не одустану.
Back to top
View user's profile Send private message
1945
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2011
Posts: 292

PostPosted: 14 Apr 2020 00:00    Post subject: Reply with quote

Да би ти трибина или група опстали и били на високом нивоу ти мораш неретко тј не ти него група људи ми могућству што већа осим доласка на утакмице и прављења атмосфере да се бориш и са репресијамс,непријатељима који данас нажалост нису само навијачи ,са политичарима са разним говнарима а то једино можеш ако не одустајеш. Али не главом кроз зид него мудро али до краја.
Колико пута си се одушевио неком кореографијом,неком добром песмом,неком бакљадом,неким добрим издањем на гостовању? Неком пркосу власти,неком тучом и акцијом,неком паролом,неком заставом,неким лепим барјаком? Неком победом наших играча против велике екипе ? Јел си се запитао некад колико је било неодустајања да би се ово остварило? Колико је било труда,рада,муда,зноја,батина,притиска,потрошеног новца,креативности,идеја,непроспаваних ноћи,зиме,губљења живаца драгих особа и све то да би се дошло до циља.
Е зато навијачи немојте да одустајете ако желите велику Звезду(јер ми смо јој и прва и последња линија одбране)и јаку трибину!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Дете Београда
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 20 Dec 2010
Posts: 32

PostPosted: 14 Apr 2020 03:41    Post subject: Reply with quote

Да ме не схвате људи погрешно, да браним гробаре, ове или оне, али ја се водим размишљањем да и тамо има људи као што смо ми и да на дугорочном плану без јаких(или бар нормалнијих) гробара тешко ће бити и нама. Много је лакше, боље и нормалније, кад имаш здравог, јаког ривала, да и ти будеш бољи. Овим уписом не желим да их правдам, него да и наши људи који нису толико активни, добију бољу слику.
Хвала Богу да нисмо у ситуацији као они, и колико год ситуација са Арканом била слична, опет и није баш. У неку руку, имали смо среће да је њему у том тренутку био битнији рат(и све што је ратиште носило са собом), да је држава њему дала други задатак и да је њему тада преузимање ФК Црвена Звезда био крупан залогај. Колико знам, а и логично ми је, њему је то био циљ, преузимање клуба, а не трибине и групе. Можда и грешим. Зашто кажем имали смо срећу. Колико би људи у то време после рата, где је свакоко завладала криза на трибини, смена генерација, били спремни да крену у рат против његовог циља за који би загризао 100 посто, колико би био далеко спреман да иде? Да ли се може замерити људима који се не би пронашли у причи јурњаве по улицама, паљења кола, кафића и шта све што иде даље од тога? Нажалост, код нас је то постало нормално да људи улазе у тако нешто, неко због комплекса, неко због гаса, неко због другара, неко због идеала. Али, да ли је то све нешто што навијачки живот треба да носи са собом? Да ли је то нешто што може да привуче нове генерације? Да ли то све што се дешавало код њих, па се пренело на међусобне сукобе, нема утицаја на све мању заинтересованост млађих за право навијање, на њихов менталитет и на нашој трибини? Ми данас имамо среће, опет, што имамо људе на трибини по скоро 30 година, који су временом научили да прво размисле, да охладе главу, па онда секу, Али да ли би то могли, да је срање кренуло средином 90их? Или би нас тај неко са стране, појео брзо? Код њих је тад кренуло низбрдо, немају на чему ни да граде основу, и нормално да ће код њих, неко ко је исправан, ко жели да буде навијач, кад наиђе на проблем са којим на прву не зна како ће, да одустане. Кад немају старије, искусније, кад немају хијерархију, и на крају, задњих година, немају другарство, ако су га некад и имали. Треба имати и разумевања за неке ствари код њих. Наравно, имали су и они људе који су се представљали као исправни, као борци за боље, а у ствари то никад нису били. Преласци из групе у групу, са југа на исток, па опет круг итд. Неко је на другом форуму поставио питање, да ли је Пампијева генерација започела тај воз, ја сам сигуран да јесте. Кад ти водећи људи раде својима што су они тада, то може да ствара само нове, још горе генерације, а да одвраћа нове који су нормални. И после 35 година, добијеш овакво стање. Трибину на којој немаш, осим максимум 5 људи, који су се са свима лизали, који знају историју своје групе ни 5 година уназад, а не нешто више.
Мислим да упис има везе са менталитетом, кад су већ споменути, нек пробају људи да их разумеју и нека цене оне исправне код њих. Ми не можемо да знамо, како је њима, и дај Боже да никад не сазнамо!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 37, 38, 39  Next

View previous topic :: View next topic
Page 8 of 39

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop